Scheduled Events + Ongoing Installations

PDF Program

 

  Scheduled Events

 

3:15 PM
Dance Heginbotham
(10 mins)
Participating Artists: Lindsey Jones + George Shevstov
Location: Round House

3:30 PM
The Witness
(1 hr)
Participating Artists: Zach Aliotta, Porter Witsell, Silvia Sheffield + Eli Viszk
Location: Dining Hall

3:43 PM
Drum as Telephone (5 mins)
Participating Artists: Zach Cooper, Victor Dimotsis + Jason Moore
Location: Outside – Lake Eden Beach, Docks & Island 

4:15 PM
Dance Heginbotham (10 mins)
Participating Artists: Lindsey Jones + George Shevstov
Location: Round House

4:43 PM
Drum as Telephone (5 mins)
Participating Artists: Zach Cooper, Victor Dimotsis + Jason Moore
Location: Outside – Lake Eden Beach, Docks & Island 

5:00 PM
Third Coast Percussion (1 hr)
Participating Artists: David Skidmore, Robert Dillon, Peter Martin and Sean Connors
Location: Dining Hall 

5:43 PM
Drum as Telephone (5 mins)
Participating Artists: Zach Cooper, Victor Dimotsis + Jason Moore
Location: Outside – Lake Eden Beach, Docks & Island 

6:00 PM
Resonating Forest 
(20 mins)
Participating Artists: River Guerguerian + members of the Asheville Rhythm Ensemble
Location: South Meadow

6:30 PM
Mountain Muzak (30 mins)
Participating Artists: Matthew O’Connell, Joe O’Connell, Zeke Graves + Mike Newins
Location: Dining Hall 

6:43 PM
Drum as Telephone (5 mins)
Participating Artists: Zach Cooper, Victor Dimotsis + Jason Moore
Location: Outside – Lake Eden Beach, Docks & Island 

7:15 PM
Dance Heginbotham (10 mins)
Participating Artists: Lindsey Jones + George Shevstov
Location: Round House

7:43 PM
Drum as Telephone (5 mins)
Participating Artists: Zach Cooper, Victor Dimotsis + Jason Moore
Location: Outside – Lake Eden Beach, Docks & Island 

7:45 PM
Duo 2 (20 mins)
Participating Artists: Eric Mullis + Kent O’Doherty
Location: Dining Hall 

8:00 PM
Chance Operations (2 hrs)
Participating Artists: Gene A. Felice II, Kimathi Moore, Joshua Couturier
Location: Outside – Lake Eden Beach & Docks 

8:15 PM
Dance Heginbotham (10 mins)
Participating Artists: Lindsey Jones + George Shevstov
Location: Round House

8:30 PM
Third Coast Percussion (45 mins)
Participating Artists: David Skidmore, Robert Dillon, Peter Martin and Sean Connors
Location: Dining Hall 

8:43 PM
Drum as Telephone (5 mins)
Participating Artists: Zach Cooper, Victor Dimotsis + Jason Moore
Location: Outside – Lake Eden Beach, Docks & Island

 

  Ongoing Installations

 

NORTH LODGE

genome9 [1enter-act] Participating Artists: ippac1, M. Krout, K. Krout + Instagram contributors
Location: North Lodge Front Porch 

Skirting Color: Stitching Code
Participating Artist: Victoria Bradbury
Location: North Lodge Lobby 

Ruptures
Participating Artist: Susan Alta Martin
Location: North Lodge Downstair Left 

Between the Sheets
Participating Artists: Ethan Gibbs, Kaylee Dunn, Byron Browne, Brett Wyatt, Madalyn Wofford, Michael Iauch + Zach Jarvis
Location: North Lodge Downstairs Right 

IMMERSION
Participating Artists: George Sims + Kirta Shuckstes
Location: North Lodge Upstairs Left 

Jank Tank 01, 02 + 03
Participating Artists: Justin Evans, Annabelle Prince, Tom Vinson, Em Willey + Aaron Dawson
Location: North Lodge Upstairs Right 

OUTSIDE

Withdrawal
Participating Artist: Severn Eaton
Location: Outside – Archery Range

(Re)Construction
Participating Artist: Corrina Mehiel
Location: Outside – Green Lawn 

CANOE
Participating Artists: Thomas Dixon, Asa Jackson, Dathan Kane, ALXMCHL, Mahari Chabwera, Julianna Sarr, Markis Bowers, Sid Siddiqi + Phyllis Dixon
Location: Outside – Field Below Gym

Chance Operations
Participating Artists:  UMaine IMFA Students & Faculty:  Owen Smith, Eleanor Kipping, Amanda Quiring, Virginia Valdes, Alicia Champlin, Amy Pierce, Adam Paul & Destin Black
Location: Outside – Lake Eden Boathouse and surrounding grounds

The Burro Project
Participating Artists: Susan Smith + Derek Thomas Smith
Location: Outside – Between North Lodge + Dining Hall

Resonating Forest
Participating Artists: River Guerguerian, members of the Asheville Rhythm Ensemble + Odyssey Community School High School Environmental Design class
Location: South Meadow